C3225X7R1C226K250AC
C3225X7R1C226K250AC
C3225X7R1C226K250AC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3225X7R1C226K250AC
  • Description
    CAP CER 22UF 16V X7R 1210
  • Delivery Services
22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C3225X7R1C226K250AC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)