CC45SL3FD101JYNN
CC45SL3FD101JYNN
CC45SL3FD101JYNN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CC45SL3FD101JYNN
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 100PF 3KV SL RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
100 pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Quick Inquiry
CC45SL3FD101JYNN
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series CC45
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Temperature Coefficient SL
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Features High Voltage, Low Dissipation Factor
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Lead Style Formed Leads - Kinked
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CC45SL3FD101JYGNA CC45SL3FD101JYNNA CC45SL3FD101JYVNA CC45SL3FD100JYGNA
Part Number CC45SL3FD101JYGNA CC45SL3FD101JYNNA CC45SL3FD101JYVNA CC45SL3FD100JYGNA
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 100PF 3KV SL RADIAL CAP CER 100PF 3KV SL RADIAL CAP CER 100PF 3KV SL RADIAL CAP CER 10PF 3KV SL RADIAL