CC56-11CGKWA
CC56-11CGKWA
CC56-11CGKWA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CC56-11CGKWA
  • Manufacturer
    Kingbright
  • Description
    DISP 7SEG 0.56" QUAD GRN 36DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    36-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment Clock 4 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm) 36-DIP (0.600", 15.24mm)
Quick Inquiry
CC56-11CGKWA
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Character and Numeric -
Manufacturer Kingbright
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Characters 4
Size / Dimension 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Display Type 7-Segment Clock
Common Pin Common Cathode
Color Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 35mcd
Wavelength - Peak 574nm
Power Dissipation (Max) 75mW
Package / Case 36-DIP (0.600", 15.24mm)