CC56-12SURKWA
CC56-12SURKWA
CC56-12SURKWA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CC56-12SURKWA
  • Description
    .56" 4-DIGIT RED LED DISPLAY
  • Package
    12-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 4 Character Common Cathode 1.85V 10mA 0.748" H x 1.980" W x 0.329" D (19.00mm x 50.30mm x 8.35mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Quick Inquiry
CC56-12SURKWA
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Characters 4
Size / Dimension 0.748" H x 1.980" W x 0.329" D (19.00mm x 50.30mm x 8.35mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.20mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Cathode
Color Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V
Current - Test 10mA
Millicandela Rating 72mcd
Wavelength - Peak 645nm
Power Dissipation (Max) 75mW
Package / Case 12-DIP (0.600", 15.24mm)