CC56-11GWA
CC56-11GWA
CC56-11GWA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CC56-11GWA
  • Description
    DISP 7SEG 0.56" QUAD GRN 36DIP
  • Package
    36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
  • Delivery Services
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment Clock 4 Character Common Cathode 2.2V 20mA 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm) 36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Quick Inquiry
CC56-11GWA
Number of Characters 4
Size / Dimension 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Display Type 7-Segment Clock
Common Pin Common Cathode
Color Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 11mcd
Wavelength - Peak 565nm
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Package / Case 36-DIP Module (0.600", 15.24mm)