CDH50D48NP-102KC
Manufacturer
Sumida America Components Inc.Description
INDUCTOR
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
CDH50D48NP-102KC
lmages are for reference only.CDH50D48NP-102KC
INDUCTOR
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 165 mA 6.72Ohm Max Nonstandard
CDH50D48NP-102KC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Sumida America Components Inc. |
| Series | CDH50D48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1 mH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 165 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 190mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 6.72Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.213" L x 0.197" W (5.40mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) |