CDRH62NP-121MC
CDRH62NP-121MC
CDRH62NP-121MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH62NP-121MC
  • Description
    FIXED IND 120UH 300MA 2.1OHM SMD
  • Delivery Services
120 µH Unshielded Inductor 300 mA 2.1Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH62NP-121MC
Series CDRH62
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 120 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.1Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)