CDRH8D58/LDNP-101NC
CDRH8D58/LDNP-101NC
CDRH8D58/LDNP-101NC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CDRH8D58/LDNP-101NC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    FIXED IND 100UH 1.4A 175MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
100 µH Shielded Inductor 1.4 A 175mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CDRH8D58/LDNP-101NC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH8D58/LD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 800mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 175mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)