CHS3002428-B
CHS3002428-B
CHS3002428-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHS3002428-B
  • Description
    INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC)
  • Package
    Eighth Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 9A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
CHS3002428-B
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series CHS (300W)
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 9A
Power (Watts) 252 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Baseplate
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 94%
Mounting Type Through Hole
Package / Case Eighth Brick
Size / Dimension 2.32" L x 0.92" W x 0.50" H (58.9mm x 23.3mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Eighth Brick
Control Features -
Approval Agency CE, cURus, TUV, UKCA
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV