CHS3002428-BC
CHS3002428-BC
CHS3002428-BC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHS3002428-BC
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC)
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 9A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
CHS3002428-BC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series CHS (300W)
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 9A
Power (Watts) 252 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Baseplate
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 94%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.41" L x 1.03" W x 0.56" H (61.1mm x 26.1mm x 14.3mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, cURus, TUV, UKCA
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CHS3002428-B CHS3002428-BC CHS3002428 CHS3002428-L2
Part Number CHS3002428-B CHS3002428-BC CHS3002428 CHS3002428-L2
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant
Description INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC) INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC) DC DC CONVERTER 28V 252W INTERMEDIATE BUS CONVERTER (IBC)