CHS3002428-L5
CHS3002428-L5
CHS3002428-L5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CHS3002428-L5
  • Package
    Eighth Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 9A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
CHS3002428-L5
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series CHS (300W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 9A
Power (Watts) 252 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 94%
Mounting Type Through Hole
Package / Case Eighth Brick
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.43" H (58.4mm x 22.9mm x 11.0mm)
Supplier Device Package Eighth Brick
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV