CT-6ES100
Manufacturer
Nidec Components CorporationDescription
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Request for Quotation
CT-6ES100
lmages are for reference only.CT-6ES100
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
10 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
CT-6ES100
| Category | Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers - |
| Manufacturer | Nidec Components Corporation |
| Series | CT6 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 10 Ohms |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Number of Turns | 1.0 |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Resistive Material | Cermet |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pins |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm) |