CT-6ES102
CT-6ES102
CT-6ES102
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CT-6ES102
  • Manufacturer
    Nidec Components Corporation
  • Description
    TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
CT-6ES102
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Nidec Components Corporation
Series CT6
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)