DR-12-2PC-F0-1
DR-12-2PC-F0-1
DR-12-2PC-F0-1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DR-12-2PC-F0-1
  • Description
    CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM
  • Delivery Services
12 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
DR-12-2PC-F0-1
Series DR
Packaging -
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin
Number of Positions 12
Pitch 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing -
Mounting Type -
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color -
Features -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature -
Base Product Number DR-12-2P
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DR-12-2PC-F0 DR-12-2PC-F0 DR-12-2PC-F0-1 DR-12-2SC-F0-1R
Part Number DR-12-2PC-F0 DR-12-2PC-F0 DR-12-2PC-F0-1 DR-12-2SC-F0-1R
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM