DR-12-2SC-F0R
DR-12-2SC-F0R
DR-12-2SC-F0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DR-12-2SC-F0R
  • Description
    CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM
  • Delivery Services
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
DR-12-2SC-F0R
Series DR
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 12
Pitch 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing -
Mounting Type Panel Mount
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color Black
Features -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature -
Base Product Number DR-12-2S
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DR-12-2SC-F0-1R DR-12-2SC-F0-1R DR-12-2SC-F0R DR-12-2PC-F0
Part Number DR-12-2SC-F0-1R DR-12-2SC-F0-1R DR-12-2SC-F0R DR-12-2PC-F0
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM