DR-12-2SC-F0-1R
DR-12-2SC-F0-1R
DR-12-2SC-F0-1R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DR-12-2SC-F0-1R
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM
  • Delivery Services
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
DR-12-2SC-F0-1R
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JAE Electronics
Series DR
Packaging -
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 12
Pitch 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing -
Mounting Type -
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color -
Features -
Insulation Material -
Operating Temperature -
Base Product Number DR-12-2S
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DR-12-2SC-F0-1R DR-12-2SC-F0R DR-12-2SC-F0R DR-12-2PC-F0
Part Number DR-12-2SC-F0-1R DR-12-2SC-F0R DR-12-2SC-F0R DR-12-2PC-F0
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM