DRA-20PC-F0
DRA-20PC-F0
DRA-20PC-F0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRA-20PC-F0
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN PLUG HSG 20POS 2.54MM
  • Delivery Services
20 Rectangular Connectors - Housings Plug
Quick Inquiry
DRA-20PC-F0
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JAE Electronics
Series DRA
Packaging -
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin
Number of Positions 20
Pitch -
Number of Rows -
Row Spacing -
Mounting Type -
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color -
Features -
Insulation Material -
Operating Temperature -
Base Product Number DRA-20PC
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DRA-20PC-F0 DRA-20SC-F0R DRA-20SC-F0R DRA-26PC-F0R
Part Number DRA-20PC-F0 DRA-20SC-F0R DRA-20SC-F0R DRA-26PC-F0R
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description CONN PLUG HSG 20POS 2.54MM CONN RCPT HSG 20POS 2.54MM CONN RCPT HSG 20POS 2.54MM CONN PLUG HSG 26POS 2.54MM