DRA-20SC-F0R
DRA-20SC-F0R
DRA-20SC-F0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRA-20SC-F0R
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCPT HSG 20POS 2.54MM
  • Delivery Services
20 Rectangular Connectors - Housings Receptacle
Quick Inquiry
DRA-20SC-F0R
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JAE Electronics
Series DRA
Packaging -
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 20
Pitch -
Number of Rows -
Row Spacing -
Mounting Type -
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color -
Features -
Insulation Material -
Operating Temperature -
Base Product Number DRA-20SC
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DRA-20PC-F0 DRA-20PC-F0 DRA-20SC-F0R DR-12-2PC-F0
Part Number DRA-20PC-F0 DRA-20PC-F0 DRA-20SC-F0R DR-12-2PC-F0
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN PLUG HSG 20POS 2.54MM CONN PLUG HSG 20POS 2.54MM CONN RCPT HSG 20POS 2.54MM CONN PLUG HSG 12POS 2.54MM