E36D101LPN182UAD0U
E36D101LPN182UAD0U
E36D101LPN182UAD0U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    E36D101LPN182UAD0U
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 1.8MF 100V SCREW CHAS M
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
1.8 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
E36D101LPN182UAD0U
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series U36D
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 1.8 mF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)