E36D101LPN183TEA5U
E36D101LPN183TEA5U
E36D101LPN183TEA5U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    E36D101LPN183TEA5U
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 18MF 100V SCREW CHAS MT
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
18 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
E36D101LPN183TEA5U
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series U36D
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 18 mF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)