E36D101LPN183TDA5M
E36D101LPN183TDA5M
E36D101LPN183TDA5M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    E36D101LPN183TDA5M
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 18000UF 100V SCREW CHAS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
18000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
E36D101LPN183TDA5M
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series U36D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 18000 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)