ECS-196.6-20-3X-EN-TR
Manufacturer
ECS Inc.Description
CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD
Datasheet
DatasheetPackage
HC-49/US
Request for Quotation
ECS-196.6-20-3X-EN-TR
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
19.6608 MHz ±30ppm Crystal 20pF 50 Ohms HC-49/US
ECS-196.6-20-3X-EN-TR
| Category | Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals - |
| Manufacturer | ECS Inc. |
| Series | CSM-3X |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 19.6608 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Load Capacitance | 20pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | HC-49/US |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.161" W (7.00mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.091" (2.30mm) |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | ECS-196.6-20-3X-EN-TR | ECS-196.6-20-3X-TR | ECS-196.6-20-3X-TR | ECS-196.6-20-1 |
| Manufacturer | ECS Inc. | ECS Inc. | ECS Inc. | ECS Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD | CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD | CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD | CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH |