ECX-P25BN-1000.000
ECX-P25BN-1000.000
ECX-P25BN-1000.000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECX-P25BN-1000.000
  • Description
    XTAL OSC XO 1.0000GHZ LVPECL SMD
  • Delivery Services
1 GHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 2.5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECX-P25BN-1000.000
Type XO (Standard)
Frequency 1 GHz
Function Enable/Disable
Output LVPECL
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 68mA
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description XTAL OSC XO 10.0000MHZ LVPECL XTAL OSC XO 100.0000MHZ LVPECL XTAL OSC XO 106.2500MHZ LVPECL XTAL OSC XO 11.0592MHZ LVPECL