ECX-P25BN-11.0592
ECX-P25BN-11.0592
ECX-P25BN-11.0592
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECX-P25BN-11.0592
  • Manufacturer
    ECS Inc.
  • Description
    XTAL OSC XO 11.0592MHZ LVPECL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SMD, No Lead
  • Delivery Services
11.0592 MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 2.5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECX-P25BN-11.0592
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-P ECSpressCON™
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 11.0592 MHz
Function Enable/Disable
Output LVPECL
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 48mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ECX-P25BN-11.0592 ECX-P25BN-10.000 ECX-P25BN-100.000 ECX-P25BN-1000.000
Part Number ECX-P25BN-11.0592 ECX-P25BN-10.000 ECX-P25BN-100.000 ECX-P25BN-1000.000
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description XTAL OSC XO 11.0592MHZ LVPECL XTAL OSC XO 10.0000MHZ LVPECL XTAL OSC XO 100.0000MHZ LVPECL XTAL OSC XO 1.0000GHZ LVPECL SMD