ECX-P25CM-1000.000
ECX-P25CM-1000.000
ECX-P25CM-1000.000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECX-P25CM-1000.000
  • Manufacturer
    ECS Inc.
  • Description
    XTAL OSC XO 1.0000GHZ LVPECL SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SMD, No Lead
  • Delivery Services
1 GHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 2.5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECX-P25CM-1000.000
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-P ECSpressCON™
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 1 GHz
Function Enable/Disable
Output LVPECL
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 68mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description XTAL OSC XO 10.0000MHZ LVPECL XTAL OSC XO 100.0000MHZ LVPECL XTAL OSC XO 106.2500MHZ LVPECL XTAL OSC XO 11.0592MHZ LVPECL