EFACA35J105D042LH
EFACA35J105D042LH
EFACA35J105D042LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFACA35J105D042LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 1.0UF 5% 350VAC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1 µF Film Capacitor 350V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFACA35J105D042LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFACA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.898" (22.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Applications Automotive; High Frequency, Switching
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.5 mOhms