EFACA35J126E174DH
EFACA35J126E174DH
EFACA35J126E174DH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFACA35J126E174DH
  • Description
    CAP FILM 12UF 5% 350VAC RAD
  • Package
    Radial - 4 Leads
  • Delivery Services
12 µF Film Capacitor 350V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
EFACA35J126E174DH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.6 mOhms