EFACA35J155D072LH
EFACA35J155D072LH
EFACA35J155D072LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFACA35J155D072LH
  • Description
    CAP FILM 1.5UF 5% 350VAC RAD
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1.5 µF Film Capacitor 350V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFACA35J155D072LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 0.996" (25.30mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 13 mOhms