EFACA35J705E154BH
EFACA35J705E154BH
EFACA35J705E154BH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFACA35J705E154BH
  • Description
    CAP FILM 7UF 5% 350VAC RAD
  • Package
    Radial - 4 Leads
  • Delivery Services
7 µF Film Capacitor 350V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
EFACA35J705E154BH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 7 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.2 mOhms
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute EFACA35J705E154BH EFACA35J105D042LH EFACA35J106E164DH EFACA35J126E174DH
Part Number EFACA35J705E154BH EFACA35J105D042LH EFACA35J106E164DH EFACA35J126E174DH
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 7UF 5% 350VAC RAD CAP FILM 1.0UF 5% 350VAC RAD CAP FILM 10UF 5% 350VAC RAD CAP FILM 12UF 5% 350VAC RAD