EKMH350VSN153MR45W
EKMH350VSN153MR45W
EKMH350VSN153MR45W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMH350VSN153MR45W
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
15000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 28mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMH350VSN153MR45W
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.0176 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)