ELE-101ELL220MHB5D
ELE-101ELL220MHB5D
ELE-101ELL220MHB5D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ELE-101ELL220MHB5D
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ELE-101ELL220MHB5D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 126.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)