ELE-101ELL4R7ME11D
ELE-101ELL4R7ME11D
ELE-101ELL4R7ME11D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ELE-101ELL4R7ME11D
  • Description
    CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ELE-101ELL4R7ME11D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 29.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 70 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)