ELE-160ELL101MF11D
ELE-160ELL101MF11D
ELE-160ELL101MF11D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ELE-160ELL101MF11D
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ELE-160ELL101MF11D
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series LE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 147 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)