EPG300-1348
EPG300-1348
EPG300-1348
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EPG300-1348
  • Description
    POWER SUPPLY EPG300-1348
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
EPG300-1348
Manufacturer Bel Power Solutions
Series EPG300 (300W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 6.25 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.47" H (101.6mm x 50.8mm x 37.3mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 200W (300 Forced Air)
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute EPG300-1348-CK EPG300-1348-CKF EPG300-1348-G EPG300-1348-L
Part Number EPG300-1348-CK EPG300-1348-CKF EPG300-1348-G EPG300-1348-L
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Series EPG300 (300W) EPG300 (300W) EPG300 (300W) EPG300 (300W)