F180E336MCC
F180E336MCC
F180E336MCC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F180E336MCC
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 2.5V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard SMD
  • Delivery Services
33 µF 2.5 V Aluminum Electrolytic Capacitors Nonstandard SMD 70mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
F180E336MCC
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series F18
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.126" W (6.50mm x 3.20mm)