F180E686MCC
F180E686MCC
F180E686MCC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F180E686MCC
  • Description
    CAP ALUM 68UF 20% 2.5V SMD
  • Delivery Services
68 µF 2.5 V Aluminum Electrolytic Capacitors Nonstandard SMD 60mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
F180E686MCC
RoHS Status
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.126" W (6.50mm x 3.20mm)