F1B1-383815-270M
F1B1-383815-270M
F1B1-383815-270M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F1B1-383815-270M
  • Description
    FIXED IND 27.0UH 600MA 900 MOHM
  • Delivery Services
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 900Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
F1B1-383815-270M
Manufacturer Signal Transformer
Series F1B1-383815
Material - Core -
Inductance 27 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) 650mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 900Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute F1B1-383815-220M F1B1-383815-270M F1B1-383815-2R2M F1B1-383812-100M
Part Number F1B1-383815-220M F1B1-383815-270M F1B1-383815-2R2M F1B1-383812-100M
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 22.0UH 720MA 636 MOHM FIXED IND 27.0UH 600MA 900 MOHM FIXED IND 2.2UH 1.85A 108 MOHM FIXED IND 10.0UH 650MA 480 MOHM