FA20NP02A683JNU00
FA20NP02A683JNU00
FA20NP02A683JNU00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FA20NP02A683JNU00
  • Description
    CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL
  • Delivery Services
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FA20NP02A683JNU00
Series FA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)