Part Number
FA20NP02J153JNU06
Manufacturer
TDK CorporationDescription
CAP CER 0.015UF 630V NP0 RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
77,457 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FA20NP02J153JNU06
lmages are for reference only.FA20NP02J153JNU06
CAP CER 0.015UF 630V NP0 RADIAL
DatasheetRadial
77,457 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

0.015 µF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA20NP02J153JNU06

| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | High Temperature |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FA20NP02A473JNU00 | FA20NP02A473JNU06 | FA20NP02A683JNU00 | FA20NP02A683JNU06 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL | CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL | CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL | CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL |
| Series | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Packaging | Bulk | Tape & Box (TB) | Bulk | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |

Recommended Products











| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |