FA20NP02E333JNU06
FA20NP02E333JNU06
FA20NP02E333JNU06
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FA20NP02E333JNU06
  • Description
    CAP CER 0.033UF 250V NP0 RAD
  • Delivery Services
0.033 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FA20NP02E333JNU06
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)