FI-JW34S-VF16-R3000
FI-JW34S-VF16-R3000
FI-JW34S-VF16-R3000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FI-JW34S-VF16-R3000
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    Connector Kits
  • Delivery Services
34 Position Receptacle Connector 0.012" (0.30mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
FI-JW34S-VF16-R3000
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer JAE Electronics
Series FI-JW
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Non-Gendered
Style Board to Cable/Wire
Number of Positions 34
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.012" (0.30mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 3.94µin (0.100µm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.063" (1.60mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Board Guide, Solder Retention
Current Rating (Amps) 0.25A per Contact
Voltage Rating 50V