FI-JW50S-VF16-100
FI-JW50S-VF16-100
FI-JW50S-VF16-100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FI-JW50S-VF16-100
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCPT 50POS 0.012 GOLD SMD
  • Delivery Services
50 Position Receptacle Connector 0.012" (0.30mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
FI-JW50S-VF16-100
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer JAE Electronics
Series FI-JW
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Non-Gendered
Style Board to Cable/Wire
Number of Positions 50
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.012" (0.30mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 3.90µin (0.099µm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.063" (1.60mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 1.65mm
Ingress Protection -
Features Grounding Pins, Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps) 0.25A per Contact
Voltage Rating 50V