FI-JW40S-VF16-R100
FI-JW40S-VF16-R100
FI-JW40S-VF16-R100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FI-JW40S-VF16-R100
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCPT 40POS 0.012 GOLD SMD
  • Delivery Services
40 Position Receptacle Connector 0.012" (0.30mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
FI-JW40S-VF16-R100
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer JAE Electronics
Series FI-JW
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Non-Gendered
Style Board to Cable/Wire
Number of Positions 40
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.012" (0.30mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Friction Lock
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 3.90µin (0.099µm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.063" (1.60mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 1.65mm
Ingress Protection -
Features Grounding Pins, Pick and Place, Solder Retention
Current Rating (Amps) 0.25A per Contact
Voltage Rating 50V
Applications -
Insulation Material Plastic
Contact Shape -
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Post Flash
Base Product Number FI-JW40
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FI-JW40S-VF16-R100 FI-DP42SB-VF20L1-R1800 FI-E14S-R1500 FI-E30S
Part Number FI-JW40S-VF16-R100 FI-DP42SB-VF20L1-R1800 FI-E14S-R1500 FI-E30S
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT 40POS 0.012 GOLD SMD CONN RCPT 42P 0.02 GOLD SMD R/A CONN RCPT 14P 0.039 GOLD SMD R/A CONN RCPT 30P 0.039 GOLD SMD R/A