FK20X472K502EGQ
FK20X472K502EGQ
FK20X472K502EGQ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK20X472K502EGQ
  • Manufacturer
    Prosperity Dielectrics Co. Ltd
  • Description
    CAP CER 2220 X7R 4700PF 10% 250
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
4700 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
FK20X472K502EGQ
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Series FK
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250VAC
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings X1, Y2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)