FK20X5R0J226MN006
FK20X5R0J226MN006
FK20X5R0J226MN006
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK20X5R0J226MN006
  • Description
    CAP CER 22UF 6.3V X5R RADIAL
  • Delivery Services
22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial
Quick Inquiry
FK20X5R0J226MN006
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)