FK20X5R1C106MN000
FK20X5R1C106MN000
FK20X5R1C106MN000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK20X5R1C106MN000
  • Description
    CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL
  • Delivery Services
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R Radial
Quick Inquiry
FK20X5R1C106MN000
Manufacturer TDK Corporation
Series
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr TDK Corporation
Series FK
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)