G125-FS11605F2R
G125-FS11605F2R
G125-FS11605F2R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-FS11605F2R
  • Description
    CONN RCPT 16POS 0.049 GOLD SMD
  • Delivery Services
16 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
G125-FS11605F2R
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko SL Reverse Fix
Packaging Tape & Reel (TR)
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 16
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Insulation Color Green
Insulation Height 0.207" (5.25mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 7.33mm, 7.4mm
Ingress Protection -
Features Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 450V