HCB1380-501
HCB1380-501
HCB1380-501
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCB1380-501
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 500NH 50A 0.26MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
500 nH Unshielded Inductor 50 A 0.26mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
HCB1380-501
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series HCB1380
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 500 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 50 A
Current - Saturation (Isat) 28A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 0.26mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)