HCB1380-501H
HCB1380-501H
HCB1380-501H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCB1380-501H
  • Description
    FIXED IND 500NH 35A 0.53MOHM SMD
  • Delivery Services
500 nH Unshielded Inductor 35 A 0.53mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
HCB1380-501H
Material - Core -
Inductance 500 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 35 A
Current - Saturation (Isat) 28A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 0.53mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)