HCB1380-501L
HCB1380-501L
HCB1380-501L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCB1380-501L
  • Description
    FIXED IND 500NH 68A 0.165MOHM SM
  • Delivery Services
500 nH Unshielded Inductor 68 A 0.165mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
HCB1380-501L
Material - Core -
Inductance 500 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 68 A
Current - Saturation (Isat) 28A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 0.165mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.524" L x 0.512" W (13.30mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)